5 tipov ako udržať bylinky zdravé

Mať čerstvé bylinky, ktoré môžete použiť vo svojej kuchyni keď si ich nejaký recept vyžaduje, je nielen praktické ale pomáha to tiež obmedziť ďalšiu cestu do obchodu. Nie je skvelé v prípade potreby mať možnosť na pečenú pizzu pridať oregano, do kokteilu zamiešať vetvičky čerstvého tymiánu alebo použiť lístky čerstvej bazalky na vrch šalátu caprese.Keďže všetci trávime viac času doma, teraz je ideálny čas vyskúšať si pestovanie vlastných byliniek. Ich pestovanie je pritom veľmi jednoduché a to pre všetkých, ktorí majú záujem aj keď práve nie su rodení záhradníci. Tu je päť užitočných tipov na úspešné pestovanie byliniek, aby ste si túto sezónu urobili svoj vlastný bylinkový záhon, či pestovali bylinky v kvetináči:

ROZHODNITE SA ČI CHCETE PESTOVAŤ BYLINKY NA ZÁHONE ALEBO V KVETINÁČI

Ak sa rozhodnete pestovať bylinky v interiéri, majte na mysli fakt, že niektoré (nie všetky) bylinky potrebujú aspoň štyri až šesť hodín priameho slnečného svetla. Takže kdekoľvek ich zasadíte, uistite sa, že dostávajú dostatočné množstvo slnečného svetla. Prečítajte si trochu o každej bylinke, ktorú si kúpite, aby ste zistili, či potrebuje priame alebo nepriame slnečné svetlo. Bylina zvyčajne rastie lepšie, ak je zasiata alebo presadená priamo do pôdy vonku. Väčšinou budú žiť dlhšie
a budú bohatšie, všimnete si, že vaše bylinky pestované v interiéri vydržia, ale nie tak dlho.

PRIMERANÁ DRENÁŽ JE DÔLEŽITÁ

Ak sadíte bylinky do kvetináča, uistite sa, že dno nádoby má drenážne otvory a vrstvu malých kamienkov na dne kvetináča. Zabezpečuje, že rastlina dostáva to, čo potrebuje, ale neutopí korene v nadbytočnej vode na dne kvetináča. Ak si nie ste istí, kedy vaše bylinky v kvetináčoch potrebujú vodu, zapichnite prst do horného centimetra alebo dvoch pôdy a skontrolujte, či je suchá. Ak áno, dobre polejte rastliny a nechajte ich odtiecť v umývadle.

BYLINKY PO NÁKUPE VŽDY PRESADÍME

Aj keď ich nakúpite v malých plastových kvetináčoch, presaďte ich do väčšej nádoby s priestorom na rast a zmesou zdravej zeminy. Bylinky budú potrebovať viac živín ako obsahuje pôda v malých predajných kvetináčoch, do ktorých sú pôvodne zasadené. Budete prekvapení, ako výdatne môžu bylinky ako bazalka, rozmarín a mäta dokážu rásť. Byliny v interiéri budú určite potrebovať ďalšie živiny. Pomôcť im samozrejme môžete občasným prohnojením špeciálnym hnojivom na bylinky.

VAŠE BYLINKY ROZHODNE NEPRELIEVAJTE

Netrpezliví záhradníci sa obávajú, že nezavlažujú dostatočne, ale príliš veľa vody je rovnako zlé ako málo. Opäť počkajte, kým vrchná vrstva pôdy nevyschne, a potom zalievajte, kým pôda nebude vlhká. Pozrite si vyššie uvedený tip o správnom odvodnení. Žltnúce listy a pleseň v kvetináči môžu byť indikátorom toho, že vaša rastlina dostáva príliš veľa vody.

AK POUŽÍVATE BYLINKY V KUCHYNI, NIKDY NEZBIERAJTE VŠETKY LISTY NARAZ

Je rozumné mať zasadených viav kusov z jednej rastliny ak nektorú z byliniek používane v kuchyni častejšie ako iné. Z rastliny neodrezávajte všetky listy naraz, namiesto toho si z rastliny vezmite zmes zrelých a nových listov. Dbajte na to, aby ste listy neodstrihli len z vrchnej alebo spodnej časti. Rastlina fotosyntetizuje pomocou svojich listov a môže uhynúť alebo zle prosperovať ak nie nemá dostatok listov. Navyše, odstránenie väčších listov umožní menším listom, ktoré rastú, lepší prístup k slnečnému žiareniu.

Široký výber zdravých a overencých byliniek nájdte aj v našom ESHOPE