Veľký pestovateľský manuál alebo všetko o pestovaní jahôd

Jahody sú z dobrého dôvodu najobľúbenejším drobným ovocím pestovaným v domácich záhradách. Len málo vecí prináša spomienky na leto ako zaborenie zubov do čerstvej a šťavnatej jahody. Prečo nenechať tieto sladké plody pestovať vo vašej vlastnej záhrade? Dajú sa pestovať vo všetkých miernych oblastiach sveta! Jahody sa pestujú pomerne ľahko a môžu sa zmestiť do malého priestoru alebo zaplniť obrovské záhradné pozemky. Pestovanie jahôd nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. A môžu sa dokonca pestovať v nádobe alebo kvetináči na terase, verande alebo balkóne.

Jednou z najväčších výhod pestovania jahôd je ich viacročná povaha. Odmenu za svoju prácu môžete žať niekoľko rokov po počiatočnom vysadení jahôd s minimálnym úsilím po prvom roku výsadby. Pri správnej starostlivosti nie je nezvyčajné, že každá rastlina jahôd vyprodukuje celý liter jahôd. Približne dvadsaťpäť rastlín jahôd by malo normálnu rodinu dostatočne zásobiť lahodnými jahodami celú sezónu. Pestovanie jahôd vo vlastnej záhrade vám umožní presne vedieť čo jete! 

Rozdelenie jahôd podľa dozrievania

Skoré: Honeoye, Elsanta, Rumba, Korona

Stredne skoré: Karmen, Senga Sengana, Sonata

Neskoré: Florence

StáleplodiaceAromas, Diamante, Evie 2, Selva, Mara de Bois, Alexandria, Ostara, Anabel,  Murano, Vivara a iné…

S blížiacim sa letom je spojená aj nezameniteľná chuť jahôd, na ktoré sa už všetci istotne tešíme. Okrem ich výnimočnej chuti sú zaujímavé aj svojou jednoduchosťou pestovania a variabilitou, pretože ich môžete pestovať nielen na klasickom jahodovisku, ale aj vo vyvýšenom záhone či v nádobách na balkóne. 

Ak ste sa do vypestovania vlastnej úrody ešte nepustili alebo by ste ocenili užitočné rady ako pestovanie zefektívniť, určite čítajte ďalej, pretože tie domáce predsa chutia najlepšie! V našom článku vás zároveň oboznámime s ponukou druhov a ich odrôd, ktoré budú podľa vášho výberu dokonale zodpovedať vašim pestovateľským možnostiam či chuťovým preferenciám. 

Pestovanie jahody | Výsadba jahôd | Zelený Dom

JAHODY PODĽA ÚRODY A SPÔSOBU PESTOVANIA

Podľa toho, ako a kedy nám jahody prinesú úrodu rozlišujeme dve hlavné skupiny. Poznáme jahody klasické, ktoré rodia jeden krát za sezónu a také, na ktorých plodoch si môžeme pochutnávať takpovediac až do obdobia prvých mrazíkov. Odborne ich nazývame jahody remontantné. Pri klasických jahodách si zároveň vieme vybrať so širokej ponuky skorých, stredne skorých alebo neskorých odrôd.

Špeciálnou skupinou sú mesačné jahody, ktoré rozmnožujeme výsevom. Celkový vzhľad rastliny je iný, nevytvárajú poplazy a ich plody sú pomerne malé, pripomínajúce ich lesné príbuzné. Ich plody sú však chuťovo veľmi príjemné, pričom atraktívna je aj ich schopnosť rodiť takisto počas celého vegetačného obdobia od júna do septembra. Výsev uskutočňujeme skoro na jar v januári až marci, pričom ich vysádzame v máji. Na úrodu sa môžeme tešiť ešte v daný rok.

Pestovanie jahody | Výsadba jahôd | Zelený Dom

Ak máte záujem o pestovanie jahôd v kvetináči na balkóne či terase, môžu byť pre vás zaujímavé rôzne previsnuté formy vhodné aj do visiacich nádob. Jednou z najzaujímavejších a najhodnotnejších odrôd vhodných na takýto typ pestovania je ´Mara de Boise´, ktorá nás svojimi plodmi obdaruje počas celej sezóny. 

VHODNÉ STANOVISKO PRE ÚSPEŠNÉ PESTOVANIE

Pri sadení priamo do pôdy je dôležitý výber vhodného stanoviska. Jahody vyžadujú slnko, prípadne mierne zatienenie a ideálna je pre nich hlinitopiesočnatá, dobre priepustná pôda. Tá by mala byť odburinená, úrodná, bohatá na živiny s ph neutrálnym až mierne kyslým. 

Pôdu môžeme pred sadením obohatiť o kvalitný rozložený kompost alebo dobre vyzretý maštaľný hnoj, a takisto je vhodné pridať do pôdy aj vyvážené univerzálne hnojivo

Dôležitým faktom je, že jahody nenechávame na jednom stanovisku viac ako tri roky, aby sme si zachovali vysokú úrodnosť a ochránili ich pred prípadnými chorobami alebo škodcami.

SPRÁVNA VÝSADBA V SPRÁVNY ČAS

Ak sme sa rozhodli sadiť jahody z dcérskych poplazov, musíme vedieť, že úrody sa dočkáme až v nasledujúcom roku. Výsadbu časovo orientujeme na júl alebo august, kedy si do príchodu zimy ešte stihnú vytvoriť koreňovú sústavu aj s novou ružicou listov. Ak sadíme kontajnerované rastlinky zakúpené v záhradníctve, doba vhodná pre sadenie sa nám značne rozširuje. 

Pestovanie jahody | Výsadba jahôd | Zelený Dom

Pri výsadbe dbáme na to, aby sa srdiečko rastliny nachádzalo na úrovni pôdy, v žiadnom prípade ho nezasypávame zeminou. Ak by sme neboli pozorní a zahrabali ho pod úroveň pôdy, jahoda by neprosperovala, a zároveň by sme ju vystavili riziku väčšej náchylnosti na choroby. Snažíme sa, aby boli korene v zvislej polohe s dostatočným voľným priestorom okolo seba. 

Najlepší čas pre výsadbové práce sú večer alebo ráno, snažíme sa teda vyhýbať času najintenzívnejšieho obedného slnka. 

Jahody umiestňujeme a sadíme do sponov, ktorých parametre úzko súvisia s intenzitou rastu konkrétnej odrody. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že pri pestovaní jahôd v jednotlivých trsoch sa odporúča spon 0,50 x 0,30 – 0,50 cm. Ide o spôsob výsadby, kedy rastliny udržujeme bez dcérskych rastlín a zachovávame iba materskú rastlinu. Pri príliš úzkom spone stúpa riziko výskytu rôznych nežiadúcich chorôb a hniloby.

A AKO ĎALEJ?

Následne po výsadbe jahody bohato zavlažíme, snažíme sa rastlinky polievať predovšetkým ku koreňom, nie na listy. Vo všeobecnosti je dobré, ak na jahodách nikdy nebadáme ani najmenšie náznaky vädnutia. Ak pôdu okolo jahôd následne zamulčujeme, udržíme ju tým dlhšiu dobu s požadovaným mierne kyslým ph a zároveň aj vlhkú. Na tento účel nám dobre poslúži napríklad drvená kôra.

Okolie rastlín pravidelne odburiňujeme, pričom poplazy, ktoré sa priebežne vytvárajú odstraňujeme, aby sa neoslabovala hlavná materská rastlina. Jahody prihnojujeme vhodným hnojivom skoro na jar a druhý raz po prvom zbere plodov. Na trhu je množstvo špeciálnych postrekov, ktoré nám v prípade potreby pomôžu s nežiadúcimi škodcami či chorobami, ako sú napríklad hubovité ochorenia či vošky a roztoče. 

OSVEDČENÉ ODRODY

V ponuke je dnes skutočne veľké množstvo rôznych odrôd, no aby ste sa v ich názvoch nestratili, prinášame vám zopár osvedčených, ktoré nikdy nesklamú.

Z odrôd, ktoré rodia jednorázovo odporúčame napríklad skorú odrodu ´Elsanta´. Ide o holandskú odrodu s veľmi veľkými plodmi, ktoré sú sladké a aromatické. ´Elsanta´ je spoľahlivá a odolná voči chorobám. Stará odroda ´Senga Sengana´ patrí medzi poloskoré odrody, vysoko úrodné, má stredne veľké plody sladko korenistej chuti. Dôkazom, že stojí za vyskúšanie je okrem iného fakt, že je na trhu už od roku 1956.

Pestovanie jahody | Výsadba jahôd | Zelený Dom

Z remontantných odrôd je výborná napríklad už spomínaná odroda ´Mara de Bois´ so stredne veľkými jemnými plodmi, ktoré sú veľmi aromatické. Najlepšie sa jej darí na priamom slnku. Veľmi vďačná je aj odroda ´Selva´, pri ktorej oceníme jej nenáročné pestovanie bez náchylností na choroby. Plody tejto odrody sú nie veľmi výrazné, sú sladké, pevné, dobre prenosné. Odroda má veľký výnos plodov. 

Z mesačných jahôd môžeme spomenúť napríklad odrodu ´Tubby®Red´, ktorej chuť sa podobá chuti lesných jahôd. Na úrodu sa môžeme tešiť od mája do septembra, pričom zaujímavé a chutné malé plody môžeme využiť nielen na priamu konzumáciu, ale aj na dozdobenie dezertov či na dochutenie kaší a pudingov.