Spoznajte jablko roka 2021. Dopestovali ho v okrese Topoľčany.

V Trenčíne sa opäť konala tradičná súťaž slovenských ovocinárov o najkrajšie jablko roka. Spomedzi viac ako 500 prihlásených jabĺk to na najvyšší stupienok tento rok dotiahla nádherne červená Rubinola z ovocnej záhrady pána Dušana Oravca z obce Krtovce v Topoľčianskom okrese.

Pestovateľ je majiteľom záhrady s viac ako 70 ovocnými stromami a ovocinárstvu sa venuje už 20 rokov. Do súťaže organizovanej Slovenským zväzom záhradkárov sa prihlásil po prvýkrát a hneď zaknihoval „zlato“. Prekvapením samotného odovzdávania ocenenia za jablko roka bola speváčka Zuzana Smatanová, ktorá je sama amatérskou pestovateľkou jabĺk vo vlastnej záhrade.

Pozrite si víťazné jablko Rubinola z Krtoviec

Rubinola – atraktívna kvalitná česká rezistentná odroda.

Je veľmi cenenou odrodou s výbornými chuťovými vlastnosťami. Bola vyšľachtená v ÚEB AV ČR
v Střížovicích a je to kříženec odrôd ’Prima’ x ’Rubín’. Rodiace na dlhom dreve. Rodivosť je pravidelná a vysoká. Vhodná je tiež pre ekologické pestovanie.

Rubinola má stredne veľké plody s veľkým červeným prekrytím a so žltkastou dužinou. Dužina je pevná a veľmi šťavnatá, sladká a chutná. Pevná žltá dužina zanecháva na jazyku príjemnú sladkosť spojenú s jemnou kyselinkou. Pestovatelia tvrdia, že chuťovo sú výraznejšie a lepšie jablká Rubinola pestované v stredných alebo vyšších polohách. Výstavné plody sú obľúbené u detí.

Plod: stredne veľký žltý až žltooranžový s veľkým červeným prekrytím, žltkastá dužina, pevná, krehká, veľmi šťavnatá, sladká a veľmi chutná

Rôzne podoby odrody ‚Rubinola‘

Opeľovač: Angold, Prima, Melodie

Zrenie: Rubinola je ziná odroda a zberá sa koncom septembra až začiatkom októbra, 10 – 14 dní pred ‚Golden Delicious‘. Plody neprepadávajú a treba ich zberať akonáhle sa vyfarbia. Konzumne dozrieva v novembri a vydrží do marca až apríla.

Medzi ďalšími odrodami, ktoré zaujali laickú ale aj odbornú porotu nechýbali Rubín, Pinova, Gala, Idared, Starkrimson alebo Fuji. Spomínané odrody nájdete samozrejme aj v ponuke nášho záhradníctva.