Slniečko, krásavica, alebo botanika. pre ktorú odrodu rakytníka sa rozhodnete?

Rakytník rastie vo forme atraktívneho kra s charakteristickým striebristým olistením. Jeho plody sú mimoriadne efektné, no zároveň výnimočne zdravé. Zoznámte sa s tými najzaujímavejšími odrodami pre vašu záhradu. 

DARÍ SA MU AJ V DRSNÝCH PODMIENKACH

Rakytník je právom považovaný za superpotravinu, pričom jeho nízke nároky na pestovanie sú pre každého záhradkára vítaným bonusom. Keďže pochádza z pomerne drsných podmienok, bez problémov odoláva zime a prosperuje aj v okrajových oblastiach. Okrem toho je vysoko tolerantný voči znečistenému prostrediu. 

Pre rakytník je typická široká, no plytká koreňová sústava. Na koreňoch sa nachádzajú hľúzkotvorné baktérie, ktoré viažu vzdušný kyslík. Dariť sa mu bude v bežnej záhradnej pôde, a to aj bez doplnkovej závlahy či hnojenia. Pri rakytníku je dôležité dbať na pravidelný rez, ktorým si zabezpečíme stabilnú úrodu a zároveň prispejeme k udržaniu jeho vitality. Nezabúdame na odstraňovanie koreňových výmladkov, ale aj všetkých prestarnutých či zahusťujúcich výhonov. 

Ak sa rozhodneme pre pestovanie rakytníka, je dôležité, aby sme si zadovážili samčiu aj samičiu rastlinu. Zaujímavosťou je vysoký opeľovací potenciál samčích rastlín, vďaka ktorému je možné k jednej samčej rastline vysadiť až 10 samičích. Peľ je z rastliny na rastlinu prenášaný vetrom.

ZDRAVIE V PODOBE ŽIARIVÝCH PLODOV

Aj keď je rakytník stále považovaný za menej rozšírený ovocný druh, v posledných rokoch sa teší čoraz väčšiemu záujmu. Je to najmä vďaka jeho chutným plodom, ktoré obsahujú vysoký podiel zdraviu prospešných látok. Spomenúť si môžeme napríklad vysoký obsah vitamínu A, B, C, D, E, ale aj železa či karotenoidov. Využiť ich môžeme na výrobu džemov, marmelád, sirupov, pást, alebo hojivých mastí. 

Plody rakytníka sú jemne oválneho tvaru, sfarbené sú do oranžovej až červenkastej farby. Malé kôstkovice sa objavujú v treťom roku od výsadby, dozrievajú približne od júla do augusta. Pri zbere zrezávame z rastliny zarodené výhony, z ktorých odstránime olistené konce. Výhony s plodmi následne uložíme do mrazničky a po zamrznutí ich jednoducho strasieme z vetvičiek. Ide o najjednoduchší a zároveň najefektívnejší spôsob zberu. 

BOHATÁ PONUKA ODRÔD

Výber odrôd je pomerne bohatý, v súčasnosti poznáme aj beztŕnne odrody, ktoré môžeme bez obáv vysadiť do záhrad pri deťoch či domácich miláčikoch. Medzi najstaršie dostupné odrody patrí ´Hergo´, alebo´ Leikora´. Ostatné, novšie odrody sa navzájom líšia celkovým vzrastom, vitalitou rastu, ale aj úrodnosťou či samotnou veľkosťou plodov. 

´Altajská´

Rakytník rašetliakový ´Altajská´ je ker, ktorý dorastá do výšky 1,5 – 2,5 m. Jeho výhonky veľmi riedko obrastajú tŕne. Plody majú svietivo oranžovú farbu, sú oválne a veľmi sladké.slabo tŕnité. 

´Hergo´

Ak hľadáte osvedčenú odrodu, ktorá vás každoročné obdarí bohatou úrodou, nemecká odroda ´Hergo´ je tou správnou voľbou. Ide o staršiu, úrodnú odrodu s bujným rastom a menšími, sladkokyslými plodmi oranžovej farby. K zberu pristupujeme na prelome augusta a septembra. Rastie vitálne, pričom vytvára husto rozvetvený ker. 

´Botanika´

Moderná odroda ´Botanika´ je charakteristická svojimi veľkými plodmi, ktoré dosahujú hmotnosť až 1,3 g. Výhodou je ich dlhá stopka, ktorá výrazne uľahčuje zber. Plody majú aromatickú, šťavnatú dužinu s kyslastou chuťou. Dozrievajú stredne skoro, od polovice augusta. Odroda ´Botanika´ vyniká vysokou úrodnosťou a odolnosťou voči mrazom, ale aj chorobám a škodcom.

´Aromat´

Odroda s intenzívne sfarbenými plodmi žiarivočervenej farby. Kry rastú stredne intenzívne, vyznačujú sa bohatou úrodou do 18 kg z jedného kra. Plody sú oválneho tvaru, obsahujú vysoký obsah karotenoidov a vitamínu C. Odroda ´Aromat´ je zaujímavá veľmi skorým zberom plodov, ktoré dozrievajú už na začiatku júla.

´Elizaveta´

Odroda, ktorá sa líši od ostatným najmä svojimi beztŕňovými výhonmi. Ker je vysoký 2 až 3 m, prosperuje v priepustných pôdach na slnečnom stanovisku. Úroda je vysoká a pravidelná, plody sú menšie, svetlooranžovej farby. Ide o nenáročnú odrodu, dozrievajúcu od polovice augusta. Plody sa hodia sa prípravu želé, marmelád, alebo sirupov. Využiť ich môžeme samostatne, alebo v kombinácii s inými ovocnými druhmi.  

´Leikora´

Overená odroda s pevným, stredne intenzívnym rastom. Stredne vysoké kry veľmi dobre znášajú rez, po ktorom sú schopné výbornej regenerácie. Z hľadiska zberu ide o neskorú odrodu, ktorej plody dozrievajú približne na prelome septembra a októbra. Sú kyslejšej chuti, dosahujú priemernú hmotnosť 0,65 g. 

´Sluníčko´ 

Plody tejto odrody dozrievajú zhruba v polovici septembra, vyznačujú sa sladkokyslou chuťou. Výhodou odrody ´Slniečko´ je, že výhony sú iba slabo pokryté tŕňmi. Plody sa zberajú dobre a ak ich nenecháme prezrieť, pri zbere nehrozí ich poškodenie. Táto obľúbená odroda je vysoko odolná voči mrazom, netrpí ani chorobami či škodcami.

´Krasavice´ 

Veľmi skorá odroda, ktorej plody dozrievajú už v júli. Charakteristická je rozložitým rastom a mimoriadne vysokou odolnosťou voči mrazom. Plody sú červenkasté, žiarivé, dosahujú priemernú hmotnosť 0,5 g. Obsahujú vysoký podiel vitamínu C, majú sladkokyslú chuť. Výhony sú stredne intenzívne pokryté tŕňmi.