Senzácia menom stĺpovité jablone

SENZÁCIA MENOM STĹPOVITÉ JABLONE

Majú jablká vo vašom jedálničku nezastupiteľné miesto? Stĺpovité formy jabloní sú horúcim trendom v pestovaní tohto jedinečného ovocia v našich záhradách! 

Vďaka štíhlemu vzrastu stĺpovitých foriem ovocných stromov, ktoré sú z hľadiska priestoru mimoriadne nenáročné, ich môžeme využiť nielen v záhradách, ale aj na výsadbu do nádob. Spájajú v sebe množstvo výhod, pre ktoré si ich iste zamilujete. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ako a prečo stĺpovité jablone pestovať!

V KRÁTKOSTI O STĹPOVITÝCH JABLONIACH 

Stĺpovité jablone vznikli šľachtením, po prvý krát boli na trh uvedené v roku 1989 v Anglicku. Charakteristický je ich štíhly spôsob rastu, ktorý zabezpečuje dominantný terminálny výhon. Práve vďaka svojmu špecifickému vzrastu sa môžeme pri takýchto stromčekoch stretnúť aj s označením „ballerína“. Jablone so stĺpovitým rastom v sebe spájajú nízke priestorové nároky, minimálnu starostlivosť a vysokú úrodu.

Stĺpovité formy jabloní sú ideálnym riešením pre každého, kto má na svojej záhrade nedostatok miesta. Okrem toho poskytujú možnosť vypestovania si svojho vlastného ovocia aj pre tých, ktorí nemajú záhradu, pretože ich môžeme pestovať aj na balkóne či terase. Pri takomto spôsobe pestovania je dôležité myslieť na pravidelné dopĺňanie živín. 

Ich poprednou vlastnosťou je skorý nástup do rodivosti. Už v prvom roku po vysadení sa môžeme pri správnom pestovaní a úspešnom zakorenení dočkať prvých kvetných pukov, pričom do plnej rodivosti vstupujú už v treťom roku od výsadby. Pravidelnou prebierkou plodov v správny čas si každoročne zaručíme bohatú a spoľahlivú úrodu. Jej kvalitu ešte zlepšíme vysadením minimálne dvoch rôznych odrôd jabloní vo vzájomnej blízkosti.

Pri hľadaní vhodného stanoviska sa nemusíme trápiť, vyhovieme im rovnakými pestovateľskými podmienkami, ako pri klasických odrodách jabloní.

PESTOVANIE

Vo všeobecnosti sa jabloniam darí na chránených miestach s vysokou vlhkosťou vzduchu a pravidelnými zrážkami. Prosperovať budú aj v otvorenejších polohách, vyhýbame sa len stanoviskám, ktoré sú ohrozované prudkými vetrami. Pôda by mala byť hlboká, mierne vlhká, bohatá na živiny. O pravidelnú zálievku dbáme najmä do 4. roku po vysadení, neskôr je hlboký koreňový systém schopný vytiahnuť potrebnú vlahu aj z hlbších vrstiev pôdy. 

VÝSADBA

Pri stĺpovitých jabloniach je zaujímavé, že ich môžeme sadiť v intenzívnom spone, na vzdialenosť 50 cm od seba. V medziradí dodržiavame vzdialenosť približne 1,5 m pri menších záhradách. 

Výsadba sa takmer nijako nelíši od sadenia iných druhov ovocných stromov. Ideálnym obdobím pre výsadbu sadeníc sú jesenné mesiace, pričom dôležitým aspektom pre správne zasadenie mladej rastliny je vyhĺbenie dostatočne veľkej jamy. Tá by mala byť aj dvakrát väčšia, ako je samotný koreňový bal jablone. Zeminu, ktorú sme vykopali zmiešame s uležaným kompostom alebo vhodným záhradníckym substrátom, a použijeme na následné zasypanie sadenice.

Do výsadbovej jamy je vhodné najprv zatĺcť oporný kôl, ktorý poskytne mladej rastline potrebnú oporu. Oporu následne upevníme o kmeň sadenice mäkkým, ale pevným materiálom. Veľmi dôležité je dbať na to, aby sme miesto štepenia na pníku nezasypali zeminou, ideálne by malo byť umiestnené zhruba 10 cm nad okolitým terénom. Keď máme výsadbovú jamu zasypanú a opatrne utlačenú, jabloň dôkladne zalejeme 15 až 20 litrami vody. Zalievame pomaly, aby sa voda rovnomerne vsiakla do pôdy.

Pri výsadbe prostokorenných sadeníc najprv odstránime všetky odumreté korienky, a následne koreňový systém ponoríme minimálne na dve hodiny do vody. Pri zasypávaní výsadbovej jamy zeminou stromčekom párkrát opatrne potrasieme, aby sme zabezpečili, že substrát vyplní všetky prípadné medzery medzi koreňmi. Tak, ako aj pri výsadbe sadeníc s koreňovým balom je potrebné sa uistiť, že miesto vrúbľovania zostáva 10 cm od povrchu zeme. Vysadenú rastlinu napokon zalejeme.

Man plants tree, nature, environment and ecology concept. Hands close up

REZAŤ ALEBO NEREZAŤ?

Na rez sú stĺpovité jablone nenáročné, dlhé bočné výhonky je potrebné zrezávať na tri očká. Na stredne rastúcom podpníku jabloň zvyčajne dorastá do výšky 4 m,  terminálny výhon sa neodporúča skracovať. Ak by ste tak urobili, chybu napravíte zakrátením všetkých novovzniknutých výhonov okolo terminálu na konárový krúžok. 

OBĽÚBENÉ ODRODY

Poznáme veľké množstvo odrôd stĺpovitých jabloní, z ktorých si môžeme vybrať tú správnu na základe našich preferencií. Či už by ste radi pestovali skorú alebo jesennú odrodu, uprednostňujete červené alebo zlatisté plody, poradíme vám, ktoré odrody určite stoja za vyskúšanie.

Zo žltoplodých jabloní stĺpovitého vzrastu je spoľahlivá napríklad odroda ´Maliucha´. Vyšľachtená bola v Rusku a jej prednosťami sú pomalý rast, skorý nástup do rodivosti a vysoká odolnosť voči mrazom. Plody sú stredne veľké, dozrievajú v jesenných mesiacoch. Sú sladkej, aromatickej a jemne korenistej chuti, ktorá vám bezpochyby ulahodí.

Červenkastá odroda ´Ciepa´, vyšľachtená v Lotyšku vás očarí lahodnými plodmi so šťavnatou bielou dužinou.  Osviežujúce jablká dozrievajú v polovici augusta. Výhodami tejto odrody sú odolnosť voči chorobám a vysoká mrazuvzdornosť.

Česká odroda ´Slendera´, ktorá vznikla kombináciou odrôd ´Florina´ a ´Telamon´ sa vyznačuje stredne veľkými až veľkými plodmi, ktoré sú šťavnaté a chrumkavé. Ich chuť je jemná, s ľahko kyselkavým podtónom. Zimná odroda ´Slendera´ je vhodná aj pre pestovanie vo vyšších polohách, poprednými vlastnosťami sú odolnosť voči chorobám a mrazuvzdornosť. Dorastá do výšky maximálne 3,5 m. 

Spomedzi množstva spoľahlivých odrôd si môžeme vybrať takisto ´Greencats´, ´Red Spring´, Redcats´, ´Pompink Ginover´ alebo ´Polka´. Výber je len na vás!