Sadíme voľnokorenné ovocné stromy. Ako na to?

Možno si ako začínajúci pestovateľ nie ste istí, čo to znamená? Jednoducho povedané, strom, ktorý bol vykopaný priamo zo zeme v pestovateľskej škôlke, je známy ako voľnokorenný alebo prostokorenný, pretože nebude mať žiadny kompost ani pôdu priliehajúcu ku koreňom. Strom pestovaný v kontajneri alebo v kvetináči k vám príde v úplnej samostatnej jednotke s koreňmi, ktoré sú už obklopené hlinou, sú v nej zakorenené a majú vytvorený plnohodnotný koreňový bal.

Kedy sadiť ovocné stromy s voľným koreňom

Zatiaľ čo stromy pestované v kvetináčoch možno teoreticky vysádzať kedykoľvek počas roka, dôrazne to neplatí pre voľnokorenné ovocné stromy, ktoré by sa mali vysádzať iba od jesene alebo skoro na jar. Presné načasovanie závisí od ročných období. Na jeseň sadíme od polovice októbra približne do konca novembra v závislosti od poveternostných podmienok.

Dôvodom, prečo je možné voľnokorenné stromy vysádzať iba počas týchto chladnejších mesiacov, je to, že na rozdiel od stromov pestovaných v kvetináčoch nebudú mať korene okamžitý prístup k vlhkosti, takže ak by boli vykopané a zasadené v liste, lístie by rýchlo zvädlo, pretože strom by nebol schopný dostatočne rýchlo nahradiť stratenú vlhkosť na udržanie rastu. Strom v kvetináči má zavedený koreňový bal s hlinou, ktorý prilieha k mnohým vláknitým koreňom, takže môže bez problémov pokračovať v raste a zakladaní, keď sa presunie z kvetináča do pôdy. Na to však bude potrebné niekoľko týždňov po výsadbe pravidelne zavlažovať.

Po výsadbe voľnokorenný ovocný strom nebude potrebovať žiadnu pravidelnú zálievku; pôda už bude aj tak v tom ročnom období dostatočne vlhká. Krátko po výsadbe samozrejme stromček vídatne zalejte.

Ako má vyzerať zdravý voľnokorenný stromček?

Vyberte si voľnokorenné stromy a vinič s dobre vyvinutým koreňovým systémom. Tieto rastliny majú spravidla dva až tri roky. Pozrite sa na rastliny, ktoré majú pevné kmene alebo stonky a dobre rozmiestnené vetvy. Vyhnite sa rastlinám s polámanými alebo preschnutými koreňmi alebo konármi. Zaistite úspech kúpou zdravých a odolných rastlín, ktoré sú jasne označené a pochádzajú od uznávanej škôlky v overenom záhradnom centre.

Kúpiť a sadiť?

Nie je to zásadne potrebné, no voľnokorenné ovocné stromy, kríky a vinič, ktoré nie je možné ihneď vysadiť, by ste mali uchovávať v mrazuvzdornej miestnosti alebo v pivnici. Uistite sa, že ste zakryli korene vlhkou vrecovinou alebo ich umiestnite do nádoby s vlhkými pilinami, aby ste zastavili vysychanie alebo poškodenie mrazom. Alebo dajte voľnokorenné ovocné stromy do dočasného výkopu na záhone tak, aby sa ich vrcholy nakláňali pod uhlom na juh (aby sa zabránilo spáleniu slnkom) a aby boli korene pokryté dobre nakyprenou vlhkou pôdou na ochranu pred chladom.

Počasie a podmienky výsadby

Hlavnou nevýhodou výsadby v tomto ročnom období je samozrejme to, že poveternostné podmienky sú často menej než ideálne! Môže byť príliš mokro alebo príliš chladno a často sa nás zákazníci pýtajú, či je vhodné ich vysádzať. Našou odpoveďou je vždy, že ak je pôda funkčná a vy môžete, urobte to 🙂 Ak je pôda príliš rozbahnená a príliš mokrá na to, aby sa dalo dobre sadiť, alebo je tak pevná s mrazom alebo snehom, že jednoducho nemôžete vykopať jamu, potom samozrejme zadržte a vysporiadajte sa so stromami, ako je popísané vyššie.

„Mrazivé počasie a mrazy nemusia automaticky znamenať stop výsadbe ovocných stromov pokiaľ je povrch pôdy voľný a ovocné stromy alebo kríky sú vysadené do primerane suchej a nezamrznutej pôdy.“

Jama

Výsadbové jamy je najlepšie pripraviť tesne pred výsadbou, aby ich voda nemohla vyplniť. Udržujte oddelenú ornicu a svetlejšie podložie. Niektorý pestovatelia odporúčajú odstrániť všetku trávu z 2-3 metrovej kruhovej oblasti.

Do jamy do polovice až dvoch tretín dáme časť ornice zmiešanej s kompostom alebo vhodným záhradníckym substrátom. Výsadbová jama by mala byť dostatočne veľká, aby sa korene dali úplne roztiahnuť. Pokiaľ máte na záhrade kvalitnú pôdu, tak postačí vykopať jamu veľkú 60x60x60 cm. Pokiaľ je podložie menej kvalitné, príliš kamenisté, čí pôda menej priepustná, jamu vykopeme aspoň o 15-20% väčšiu.

Správna opora

Tesne pred výsadbou ovocných stromov zatlčte oporné koly priamo do jamy, čím sa vyhnete poškodeniu koreňov v prípade ak by sa oporný kôl umiestňoval až po zasadení stromčeka. Oporné koly držia koruny stromov stabilne, zatiaľ čo sa korene sa usadzujú. Najvhodnješí materiál na oporu je drevo. Na uviazanie použite špeciálne na to určené gumičky, pásky prípadne vhodný povraz. Samotné priviazanie kmeňa ku kolu musí byť urobené tak aby sa kmeň a opora nedotýkali. Oporu môžeme umiestniť na západnú stranu stromu nakoľko väčšina vetrov
v Strednej Európe je západných.

Úprava koreňov pred sadením

Pred vlastným vysádzaním stromčeka upravíme koreňový systém. Čistým nožom alebo ostrými záhradnými nožnicami odstránime poškodené alebo zahnívajúce korene alebo ich časti a hladkým rezom upravíme konce koreňov tak, aby vznikli čo najmenšie rany. Rez by mal byť šikmý a smerovať do dolu. Veľké, staršie korene kotvia rastliny. Nové jemné korene absorbujú vodu a živiny. Keď už nastane čas výsadby namočte stromček do vody na niekoľko hodín (6-12), no nikdy nie viac ako 24h.

Výsadba

Stromček vložte do jamy aby tesne priliehal k drevenému kolu. Potom prihŕňame na korene ornicu zmiešanú so subrtátom alebo kompostom a zároveň priebežne potriasame stromčekom, aby zemina vyplnila dostatočne všetky miesta medzi koreňmi. Následne ak je potrebné doladíme hĺbku zasadenia stromčeka, teda môžeme povytiahnuť. Napríklad na rozdiel pri výsadeb ruží, miesto vrúbľovania musí byť 10 cm nad povrchom pôdy. Pôdu následne spevníme ušľapaním po celej ploche výsadbovej jamy. Potom okolo stromčeka urobíme malý kopček asi do výšky 30 cm. Toto pravidlo je dôležité predovšetkým pri jesennej výsadbe. V praxi to predstavuje ochranu koreňov pred silnými zimnými mrazmi. Na vrcholku kopčeka vytvoríme okolo kmeňa plytkú priehlbinu na zachytenie vody.