Rozžiari jarnú záhradu do zlata. poradíme vám ako pestovať zlatý dážď.

Zlatovka prostredná, ľudovo nazývaná zlatý dážď, je stredne veľký, opadavý krík, ktorý dorastá do výšky približne 1,5 – 3 m. Má dlhé, tenké a vzpriamené vetvy s protistojnými listami, ktoré sú oválne až eliptického tvaru a dosahujú dĺžku 4-10 cm. Počas jarného obdobia sa na kríkoch objavujú veľké, žlté kvety, ktoré sú zložené z 4 okvetných lístkov. Kvety sú bohaté na nektár a slúžia ako potrava pre včely a iné druhy hmyzu.Obdobie kvitnutia zlatovky (Forsythia) závisí od konkrétnej odrody a miesta pestovania, ale väčšinou začína v marci alebo apríli a trvá 2 až 4 týždne. Zvyčajne zlatovky kvitnú skôr ako väčšina ostatných krov a drevín.

Zlatovka prostredná je pomerne nenáročná rastlina a rastie dobre na rôznych pôdach a v rôznych klimatických podmienkach. Je často vysádzaná ako okrasná rastlina v záhradách a parkoch a je považovaná za jeden z najkrajších jarných kvitnúcich kríkov. Zlatovka prostredná (Forsythia x intermedia) je hybridný druh rastliny z čeľade olivovníkovité (Oleaceae). Jej rodové meno Forsythia pochádza od škótskeho botanika Williama Forsytha, ktorý ju prvýkrát opísal v roku 1804.

PESTOVANIE

Zlatovka, forsythia, je pomerne nenáročná rastlina, ktorá sa dá pestovať v rôznych klimatických podmienkach. Tu je niekoľko tipov na pestovanie zlatovky:

 1.     Svetlo: Zlatovka vyžaduje plné slnko alebo čiastočný tieň pre najlepšie kvitnutie. Vyberte miesto, kde bude mať rastlina dostatok svetla.
 2.      Pôda: Zlatovka rastie najlepšie na vlhkej, dobre odtokovej pôde s pH 6,0 – 7,5. Pôda by mala byť bohatá na organickú hmotu a zásobená dusíkom, fosforom a draslíkom.
 3.      Zalievanie: Zlatovka potrebuje pravidelné zavlažovanie, najmä počas suchého obdobia. Zabezpečte, aby pôda nebola príliš suchá alebo príliš mokrá.
 4.      Hnojenie: Zlatovku treba pravidelne hnojiť, aby sa podporilo jej zdravie a rast. Použite hnojivo s vysokým obsahom draslíka na podporu kvitnutia.
 5.      Orezanie: Zlatovka je vhodná na orezanie, ktoré sa vykonáva po odkvitnutí. Odstráňte staré alebo poškodené vetvy a tvarujte krík podľa vašich predstáv.
 6.      Zimná ochrana: Zlatovka je mrazuvzdorná rastlina.

Dodržiavaním týchto tipov na pestovanie zlatovky by ste mali mať zdravé a dobre kvitnúce rastliny.

Zlatovka je možné pestovať aj v kvetináči, najmä ak máte obmedzený priestor na záhrade alebo ju chcete pestovať na balkóne alebo terase. Avšak, je dôležité vedieť, že zlatovka má tendenciu rýchlo rásť a môže sa stať dosť veľkou rastlinou, čo by mohlo byť problematické pre pestovanie v kvetináči, najmä ak nemáte dostatok miesta.

Pri pestovaní zlatovky v kvetináči je dôležité zvoliť správny druh kvetináča. Kvetináč by mal byť dostatočne veľký na to, aby rastlina mohla rásť a vyvíjať sa. Zároveň by mal mať dobrú drenáž, aby sa zabránilo hromadeniu vody v kvetináči, čo môže spôsobiť hnilobu koreňov. Odporúča sa tiež používať kvalitný substrát s dobrým odvodnením a doplniť ho hnojivom pre rast kvetov. Zlatovka potrebuje aj dostatok svetla na to, aby mohla kvitnúť hojne. Pri pestovaní v kvetináči sa odporúča umiestniť rastlinu na slnečné miesto, ktoré má aspoň 6 hodín slnečného svetla denne. Pri pestovaní zlatovky v kvetináči je tiež dôležité pravidelne zalievať rastlinu a chrániť ju pred hmyzom a chorobami. Ak rastlina rastie príliš rýchlo, môže byť potrebné ju čas od času orezať, aby sa zabránilo prílišnému rastu.

ZLATOVKY VHODNÉ NA PESTOVANIE AJ V KVETINÁČI

Zlatovka (Forsythia) je drevina, ktorá sa najčastejšie pestuje na záhradách, ale môže sa úspešne pestovať aj v kvetináčoch. Pri výbere vhodnej kultivary zlatovky pre pestovanie v kvetináči je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, vrátane veľkosti rastliny, jej rastových návykov a preferencií voči klimatickým podmienkam.

Tu sú tipy vhodných kultivarov zlatovky na pestovanie v kvetináčoch:

 1. Zlatovka prostredná ‚NIMBUS‘‚Nimbus‘ je kompaktná zlatovka prostredná dorastajúca okolo 70-100cm. Na jar má bohaté sýte žlté kvety a vyžaduje len veľmi málo rezu. Vhodné na výsadbu do kontajnerov alebo nízky živý plot. Je ideálny na výsadbu do nádob a do veľmi malých záhrad, keďže nepotrebuje veľký priestor. Veľmi skoro na jar bohato kvitne na holých stonkách s jasne žltými kvetmi, ktoré vítajú jar. Husté olistenie s jasne zelenými listami vynikajúco dopĺňajú kríky, ktoré kvitnú neskôr vo vegetačnom období. Veľmi nenáročná na pestovanie a znáša zlé pôdne a mestské podmienky. Odroda Forsythia intermedia ‚Nimbus‘ bola vyšľachtená v Anglicku v polovici 20. storočia. Jej autorom bol známy záhradný architekt a dizajnér John Treasure. Forsythia intermedia ‚Nimbus‘ je hybridná odroda forsythie, vytvorená krížením dvoch iných odrod,
  a to Forsythia suspensa a Forsythia viridissima. Táto odroda je charakteristická svojimi nízkymi, hustými vetvami a kvetmi s jasnými žltými okvetnými lístkami. 
 2. Zlatovka prostredná ‚Mini Gold‘Kompaktný nižší ker so vzpriamenými konármi, zúbkatými zelenými oistami, ktoré dorastajú tesne po odkvitnutí mierne voňajúcich zlatožltých kvetov. Žiariví kvety nám oznamujú, že jar definitívne prišla.  Zlatý dážď  ‚Minigold‘ (Forsythia ‚Minigold‘) dosiahne po 5 – 10 rokoch výšku 0,6 ma šírku 1 m. Forsythia x intermedia ‚Minigold‘ je hybridná odroda forsytie, ktorá vznikla krížením forsytie špirálovanej (Forsythia suspensa) a forsytie európskej (Forsythia viridissima). Je to kompaktný ker, ktorý dorastá do výšky a šírky približne 1-1,2 metra. Listy ‚Minigoldu‘ sú tmavozelené, mierne zamatové na líci a na vrchole ostro špicaté. Kvety sú zlaté, zvonovité a vyrastajú na koncoch holých vetvičiek v skorom jar. Kvety sú menšie ako u iných druhov forsytie, ale v porovnaní s veľkosťou rastliny sú pomerne veľké
  a nápadné.Je dôležité poznamenať, že zlatovka preferuje slnečné miesta a dobre priepustnú pôdu, takže je potrebné zabezpečiť jej primeranú starostlivosť, aby sa v kvetináči cítila dobre.

DOBRÍ SUSEDIA PRE ZLATOVKU

Zlatovka má výhodu, že je vhodná na pestovanie v kombinácii s inými rastlinami. Môžete ju umiestniť do pozadia alebo ju využiť ako akcent v zmesi trvaliek alebo okrasných krov a drevín. Niektoré z rastlín, ktoré sa dobre kombinujú so zlatovkou, sú:

 1.      Krokusy: Krokusy sú skoré jarné kvitnúce cibuloviny, ktoré kvitnú skôr než zlatovka. Ich nízky rast a jemné kvety vytvárajú krásny kontrast k zlatovkám.
 2.      Narcisy: Podobne ako krokusy, aj narcisy sú skoré jarné kvitnúce cibuloviny, ktoré kvitnú pred zlatovkou. Ich vysoké a nápadné kvety vytvárajú pôsobivý kontrast.
 3.      Okrasné trávy: Okrasné trávy môžu byť vhodné ako doplnok k zlatovkám, pretože vytvárajú textúru a pohyb v záhrade. Trávy, ako napríklad miscanthus alebo ostnatá tráva, sú obľúbené kvôli svojim výškam, ktoré sú podobné výške zlatovky.
 4.      Hydrangea: Hydrangea je ďalšia obľúbená drevina, ktorá sa dobre kombinuje so zlatovkou. Hydrangey majú krásne veľké kvety, ktoré vytvárajú pekný kontrast k zlatovkám.
 5.      Magnólie: Magnólie sú stromy alebo kríky, ktoré majú nádherné kvety a vytvárajú vynikajúce pozadie pre zlatovku. Ich výška je podobná výške zlatovky.
 6.      Ruže: Ruže sú ďalšou populárnou rastlinou, ktorá sa dobre kombinuje so zlatovkami. Ich kvety sú nápadné a farbami sa dobre zhodujú s kvetmi zlatovky.

Je dôležité zvoliť rastliny, ktoré majú podobné podmienky na rast ako zlatovka, aby sa podporilo zdravie a rast všetkých rastlín v záhrade.

ZLATOVKA KVITNE MÁLO. KDE JE PROBLÉM?

Existuje niekoľko možných dôvodov, prečo zlatovka môže nekvitnúť alebo kvitnúť málo. Tu je niekoľko najčastejších príčin:

 1.      Nedostatok slnka: Zlatovka potrebuje dostatok slnečného svetla na to, aby mohla kvitnúť hojne. Ak rastlina nie je vystavená dostatočnému množstvu svetla, môže mať problémy s kvitnutím.
 2.      Príliš veľa dusíka: Nadmerné používanie hnojív s vysokým obsahom dusíka môže spôsobiť, že rastlina bude mať príliš veľa zelených listov a nedostatočné množstvo kvetov. Toto sa často stáva, keď je rastlina hnojená príliš často alebo s nesprávnym typom hnojiva.
 3.      Zimná úprava: Ak rastlina nebola správne ošetrená počas zimy, môže to mať vplyv na jej kvitnutie. Napríklad, ak bola rastlina vystavená príliš nízkym teplotám počas zimy, môže to spôsobiť poškodenie púčikov, čo znemožní kvitnutie v nasledujúcom roku.
 4.      Nesprávne orezanie: Ak je rastlina nesprávne orezaná, môže to mať vplyv na jej kvitnutie. Orezať zlatovku treba po odkvitnutí, pretože kvety sa tvoria na vetvách, ktoré vyrastajú z minuloročných drevených stoniek. Ak je rastlina príliš veľa orezaná, môže to spôsobiť nedostatočné množstvo kvetov v budúcom roku.
 5.      Staroba rastliny: Ak je rastlina príliš stará, môže to mať vplyv na jej kvitnutie. Zlatovka obvykle kvitne najlepšie, keď je rastlina vo veku od 3 do 5 rokov. Ak je rastlina staršia, môže mať problémy s kvitnutím.