Rozhodli ste sa pre pestovanie hortenzie metlinatej? poradíme vám ako na to!

Hortenzie patria v posledných rokoch medzi obľúbené trendy rastliny v našich záhradách. Či už ste milovníkom romantického vidieckeho štýlu alebo moderného záhradného dizajnu, pri týchto vytrvalých opadavých kroch s bohatými kvetmi si určite prídete na svoje!

Poznáme hneď viacero druhov, no ak sa obávate, či tejto rastline budete vedieť zabezpečiť potrebnú  starostlivosť, môžete siahnuť práve po hortenzii metlinatej (Hydrangea paniculata). Tá je nenáročným druhom, ktorý skrášli vašu záhradu neopakovateľnými súkvetiami kvitnúcimi  v priemere od júla do septembra, podľa odrody.

KAM S NOVOU RASTLINKOU?

Ako prvý je dôležitý správny výber stanoviska. Aj keď je známe, že hortenzie obľubujú polotienisté stanoviská, hortenzia metlinatá je v závislosti od kultivaru a druhu schopná prosperovať aj na priamom slnku. Vo všeobecnosti by sme však mohli povedať, že pri metlinatých hortenziách je najvhodnejším miestom na pestovanie slnko až polotieň. Pri výsadbe do tieňa hrozí, že rastlinka bude kvitnúť slabšie alebo vôbec, a jej výhony nebudú natoľko pevné, ako by mali byť. Takisto dbáme na to, aby bolo miesto chránené pred chladným vetrom. 

Pôda, v ktorej budeme hortenziu pestovať by mala byť vlhšia a dobre priepustná. Kyslá pôdna reakcia nie je nevyhnutná, vyhýbame sa však zásaditým pôdam. Pri výsadbe rastliny obohatíme výsadbovú jamu substrátom určeným špeciálne pre hortenzie, ktorú hlboko premiešame s pôvodnou zeminou. 

hortenzia metlinatá pestovanie

KEDY SADIŤ?

Najvhodnejším obdobím pre sadenie novej rastliny je jar alebo jeseň, no v prípade kontajnerovaných hortenzií, ktoré majú zdravý a dobre vyvinutý koreňový bal, je možné ich sadiť takmer počas celej sezóny s výnimkou zimných mesiacov. Pri intenzívnych letných horúčavách však so sadením radšej  počkáme, aby sme hortenziu zbytočne nevystavovali stresu.

Prvé dva roky po výsadbe dbáme na to, aby nám rastlina v čase intenzívneho sucha nepreschla. Vo všeobecnosti je vhodnejšie rastline dopriať výdatnú zálievku menej krát do týždňa, ako ju nedostatočne poliať každý deň. Je to preto, že takýmto správnym spôsobom zalievky podporíme tvorbu koreňov. Ak povrch pôdy navyše pokryjeme vrstvou organického mulču, zamedzíme tým nadmernému odparovaniu vody z pôdy, ktorá tak vydrží dlhšie vlhká.

STAROSTLIVOSŤ POČAS ZIMY 

Hortenzia metlinatá je mrazuvzdorná rastlina, čo je ďalším dôvodom, prečo ju pestovať. Starostlivosť počas zimy je takmer nulová, pričom výhodou je aj to, že keďže sa nové kvety v budúcom roku vytvoria na novom dreve, kvitnutie nie je ovplyvnené priebehom zimy. Kvety, ktoré po odkvitnutí ponecháte na rastline sa postupne sami vysušia a postarajú sa vám o pekný zimný aspekt, ktorý v čase vegetačného pokoja určite oceníte.

hortenzia metlinatá pestovanie

REZ HORTENZIE? NIE JE NIČ JEDNODUCHŠIE!

Aj keď sa rez hortenzií môže na prvý pohľad zdať ako zložitý rébus, ak ste si zaobstarali hortenziu metlinatú, nemáte sa čoho obávať. Dôležité je vystihnúť tú správnu dobu pre tento úkon. Ide spravidla o predjarné obdobie, kedy sa ešte nezačínajú rozvíjať púčiky vytvorené na minuloročných výhonoch.  

Hortenziu zrežeme radikálne, a to na cca 40 cm nad zemou. Je to skutočne jednoduchý spôsob rezu, pri ktorom sa nemôžete pomýliť, a zároveň sa vám rastlina v danom roku odvďačí dychvyrážajúcimi veľkými súkvetiami. Ak by ste po zime odstraňovali vždy iba odkvitnuté kvety, získate viacero súkvetí, ktoré však budú oveľa menšie. 

HORTENZIE V NÁDOBÁCH, NA TERASÁCH ČI BALKÓNOCH

Dnes už máme na trhu nespočetné množstvo odrôd, ktoré môžeme pestovať nielen priamo v záhonoch, ale aj v nádobách. Môžeme si vybrať práve takú odrodu, ktorá sa bude najlepšie hodiť veľkosti balkónu či terasy.

hortenzia pestovanie v črepníku | hortenzia metlinatá pestovanie

Pri pestovaní v kvetináči dbáme na to, aby sme rastlinu správne zazimovali. Obalíme ju napríklad jutovinou, alebo ak máme možnosť, nádobu s rastlinou prenesieme do miestnosti, ktorá má teplotu okolo 10°C. Nezabúdame na občasnú zálievku, ktorou zaistíme, aby nám počas zimy nevyschla.

Ak ste o hortenzii metlinatej doteraz nepočuli, alebo ste váhali s jej kúpou, teraz už viete, že ide o prekrásne kvitnúci ker, ktorého pestovanie navyše s ľahkosťou zvládne aj každý záhradkár – začiatočník!

OBĽUBENÉ ODRODY S OHROMUJÚCIMI KVETMI

Jednou z najobľúbenejších odrôd hortenzie metlinatej je ´Limelight´®,(Hydrangea paniculata ‚Limelight‘) ktorej kvety dosahujú dĺžku 30 cm. Sú avantgardnej limetkovej farby, ktorá sa postupne mení na krémovú, ku koncu leta na staroružovú farbu. Veľmi dobre toleruje teplo, mestské prostredie aj neutrálne ph pôdy. Vzhľadom na svoj väčší vzrast sa pestuje aj ako živý plot.

Efektná je aj odroda ´Pinky Winky´® (Hydrangea paniculata ‚Pinky Winky’®)ktorej súkvetia sú dlhé až 40 cm. Ich farba sa v priehu kvitnutia mení z krémovej na silne ružovú až červenoružovú. Jej stonky sú veľmi pevné, takže sa neohýbajú ani pod náporom dažďa. Ide takisto o mrazuvzdornú rastlinu, ktorá nevyžaduje kyslé pôdy.

Kultivar ´Early Harry´ (Hydrangea paniculata ‚Early Harry‘) veľmi skoro kvitnúci a výnimočný vzdušnými súkvetiami, ktoré sa pohybujú vo farebnej škále od krémovej po tmavoružovú. Nová, krásna odroda, ktorá sa vyznačuje veľmi skorým kvitnutím, ktoré sa začína koncom mája a trvá do septembra. Ker má tuhé, vzpriamené, červeno sfarbené výhonky, ktoré sa neprehýbajú pod ťarchou kvetenstva.

hortenzia metlinatá pestovanie