Predstavujeme vám 5 neúnavne kvitnúcich trvaliek

Kto by nechcel vo svojej záhrade rastliny, ktoré by nás tešili svojimi kvetmi takmer počas celého roka? Že také neexistujú? My vás presvedčíme, že áno! Navyše ide o overené trvalky, z ktorých si môžete vybrať z nespočetných odrôd podľa vašej chuti. Vybrali sme pre vás 5 druhov trvaliek, ktoré sú spomedzi ostatných najdlhšie kvitnúce, a to od neskorej jari alebo skorého leta až do jesene.

AGASTACHE

Agastache (Agastache rugosa) je divoko pôsobiaca trvalka, veľmi atraktívna pre motýle a opeľovače. Okrem klasických trvalkových záhonov sa v posledných rokoch s obľubou využíva v moderných motýlích záhradách, ale pre jej neformálny vzhľad ju môžeme skombinovať aj s bylinkami v bylinkových záhonoch.

Vyžaduje slnečné chránené stanovisko s priepustnými piesočnato-hlinitými pôdami bohatými na živiny, ktoré by mali byť stredne suché až mierne vlhké. Je odolná voči teplu a suchu, čo je v poslednom období smerodatným faktorom pri výbere rastlín do našich záhrad, ale aj verejných priestorov.

Jednou z najlepších odrôd je ´Black Adder´, ktorá je veľmi odolná a spoľahlivá. Kvitne výraznými súkvetiami fialovočiernej farby s levanduľovofialovými perami. V čase, keď ostatné trvalky odkvitajú nám agastache poslúži ako vytrvalý kvitnúci aspekt v našich záhonoch. Kvitne od júna do septembra, pri peknej jeseni až do októbra. Kultivar ´Black Adder´ dosahuje výšku 70 cm.

V rámci starostlivosti je nevyhnutný spätný rez v predjarnom období až na úroveň pôdy, ktorý podporí kvitnutie v danej sezóne. Okrem všetkých vyššie spomenutých vlastností nás poteší aj príjemne aromatickými listami s korenisto-mätovou vôňou. 

KRÁSKA (Coreopsis)

Kráska veľkoúborová (Coreopsis grandiflora) je známa trvalka, obľúbená pre svoje žiarivé kvety, vďaka ktorým dostala príznačný slovenský názov. Ide o nenáročnú rastlinu mnohých odrôd, ktoré majú okrem odlišného sfarbenia aj rozličný habitus – odlišujú sa napríklad veľkosťou vzrastu ale aj celkovou kompaktnosťou rastliny. 

Vyhovuje jej slnečné stanovisko s kyprou hlinitou pôdou bohatou na živiny, dobre znáša sucho a teplo. Kráska vynikne nielen v trvalkových záhonoch, ale aj v nádobách, kedy nám spestrí každú terasu či slnečný balkón. Ak si dáme námahu s odstraňovaním odkvitnutých kvetov, rastlina sa nám odvďačí ešte bohatším kvitnutím.

Zaujímavým kultivarom je napríklad Kráska ´Sunkiss´, ktorá má kompaktný vzrast. Dosahuje výšku 30 až 40 cm, a pre svoj charakter rastu je mimoriadne vhodná k okraju záhonov či do okrúhlych nádob. ´Sunkiss´ je slovom nenáročná odroda, jediné, čo jej spôsobuje problémy sú ťažké ílovité pôdy zadržiavajúce vodu. Pôsobico kvitne od júna do októbra, v predjarnom období vyžaduje spätný rez stoniek takmer až na úroveň pôdy.

FLOX

Vďačná trvalka, ktorá je pre svoje jednoduché pestovanie a vysokú estetickú hodnotu v našich končinách dobre známa. Flox (Phlox paniculata) je rastlina vidieckeho charakteru, ktorá je vhodná aj na rez. Vďaka svojej atraktívnej vôni nám tak môže prevoňať napríklad záhradné posedenie s priľahlým trvalkovým záhonom, a takisto aj naše príbytky. 

Vhodná je do romantických trvalkových záhonov ale aj do nádob. Pokiaľ ju pestujeme vo vyšších polohách, bude najlepšie prosperovať na plnom slnku, no inak je pre ňu ideálny polotieň. Vyžaduje vlhšie pôdy dostatočne zásobené živinami.

V predjarnom období je tak, ako aj pri predchádzajúcich rastlinách dôležitý spätný rez. Po hlavnom období kvitnutia v júli môžeme kvalitu ďalšieho kvitnutia podporiť zrezaním stoniek o tretinu. V období suchého počasia dbáme o zálievku, ktorá je nevyhnutná pre dobrý zdravotný stav rastliny. Vykonávame ju ku koreňom, nie na listy.

Poznáme veľmi veľké množstvo odrôd, ktoré sa odlišujú farbou kvitnutia ale aj výškou vzrastu. V ponuke nájdeme modrasté, fialové, ružové, červené a biele odrody. Spomenúť môžeme napríklad nižšiu odrodu Flox metlinatý´Early White´ s výrazne aromatickými kvetmi bielej farby. Kvitne od júna do začiatku jesene na pevných vzpriamených stonkách. Dosahuje výšku 40 cm.

ŠALVIA (Salvia)

Nemáme na mysli šalviu lekársku, užitočnú bylinku, ale jej príbuznú šalviu hájnu (Salvia nemorosa). V posledných rokoch je mimoriadne obľúbenou rastlinou napríklad aj v mestskom prostredí, keďže je nenáročná a výborne toleruje slnko a teplo. Odvďačí sa za svieže až mierne suché miesta s dobre priepustnými pôdami. 

Ak šalviu po skončení prvého kvitnutia zrežeme o polovicu výšky zabezpečíme si rovnako kvalitné kvitnutie až do začiatku jesene. Prvé kvety sa objavujú už koncom jari, v máji. 

Spomedzi veľkej ponuky odrôd si predstavíme cenenú odrodu Šalvia´Ostfriesland´, s kompaktným habitusom dosahujúcim výšku do 50 cm. Táto odroda patrí azda medzi najobľúbenejšie. Zakvitá súkvetiami levanduľovofialovej farby. Je nenáročná, úplne mrazuvzdorná a môžeme ju pestovať aj samostatne v nádobách.

KOCÚRNIK (Nepeta)

Spolu so šalviou hájnou sa za posledné obdobie dostáva do popredia záujmu aj kocúrnik (Nepeta x faassenii). Trvalka dostala meno vďaka svojej vôni, ktorú obľubujú mačky. Ide o rastlinu, ktorá nás od mája do prvých mrazov obdarúva záplavou bledofialových kvetov. 

Vyhovuje jej slnečné, suché a teplé stanovisko, úplný spätný rez rastliny nevykonávame v predjarnom období, ale na jeseň po odkvitnutí. Robíme tak z toho dôvodu, aby rastlina vďaka svojmu rozvoľnenému vzrastu počas zimy nezľahla a nezačala zahnívať. Ak rastlinu po hlavnom kvitnutí skrátime zhruba na polovicu, podporíme tak následné kvitnutie pokračujúce až do jesenných mesiacov. 

Poznáme kultivary s rôznymi vzhľadovými vlastnosťami, no ak by ste mali záujem o vyššie odrody, výborná je napríklad mrazuvzdorná odroda Kocúrnik ´WALKERS LOW´ dosahujúca výšku okolo 60-90 cm. Kvitne záplavou fialovomodrých kvetov.