Najlepšie destinácie v Európe pre potešenie z kvitnúcich japonských čerešní

V najkrajších mestách Japonska každoročne rozkvitnú desaťtisíce čerešní. Nevšedný pohľad, ktorý si na jar môžu užiť tisíce cestovateľov. Táto skúsenosť sa nazýva „hanami“. Ak chcete zažiť podobný zážitok v Európe, objavte náš výber niektorých z najlepších destinácií, kde si môžete vychutnať čerešňové kvety. Privoňajte k vôni čerešní a oceňte ich jemné a upokojujúce farby.

Bonn, Nemecko

Je to určite najkrajšia a najznámejšia alej japonských čerešní v Európe. Na bulvári „Heertrasse“ v Bonne rastú desiatky rozkvitnutých čerešní; ponúkajú nádherné prostredie na romantickú prechádzku. Ak ste milovníkom hudby, Beethovenov dom stojí za návštevu (je veľmi blízko). Príďte navštíviť slávnu alej čerešňových kvetov od konca marca do začiatku mája v Bonne.

Štokholm, Švédsko

Park Kungstradgarden, založený v roku 1400 v srdci Štokholmu, je miestom stretnutí obyvateľov a turistov, ktorí majú možnosť navštíviť toto krásne mesto. Park je otvorený po celý rok, ale odporúčame návštevu od marca do začiatku mája, keď kvitnú čerešne.

Archway Normanton, Západný Yorkshire

Aký to bol dobrý nápad vysadiť desiatky čerešní na starom cintoríne v Normantone. Tie krásne rozkvitnuté stromy prinášajú návštevníkom pohodu a pokoj.

Zámok Schwetzingen, Nemecko

V záhradách Schwetzingen je nádherná čerešňová alej. Rozhodnite sa, že sa tam dostanete v máji. Užijete si aj veľmi známy hudobný festival.

Edinburgh, Škótsko

„The Meadows“ je verejný park, kde si od polovice marca do začiatku mája môžete zahrať kriket, tenis alebo sa len tak prejsť po krásnej aleji s rozkvitnutou japonskou čerešňou.

Botanická záhrada v Essene, Nemecko

Stačí zatlačiť dvere botanickej záhrady v Essene a objaviť krásnu alej rozkvitnutých mladých japonských čerešní. Príďte sa nadýchnuť ich lahodnej vône a objavte mnoho ďalších druhov stromov v tejto zelenej a pokojnej lokalite v meste Essen v Nemecku.

Bristol, Spojene kralovstvo

Angličania milujú záhrady; všade v Anglicku sú nádherné záhrady a krásne rozkvitnuté stromy. Vydajte sa do Bristol Parku, vychutnajte si krásnu show a pobozkajte svoju lásku pod dažďom lupeňov ružových kvetov.

Medzi najpopulárnejšie odrody japonských čerešní patrí určite ‚KANZAN‘ – Prunus serrulata alebo čerešňa pílkatá.

Prunus serrulata ‚Kanzan‘ je široká japonská ozdobná čerešňa s pootvorenou korunou a konármi v mladosti rastúcimi čiastočne nahor v tvare V. Čím je strom starší, tým sa viac koruna otvára, rozširuje a zaobľuje.

Tento druh patrí do čeľade Rosaceae a nezaštepený môže dosiahnuť výšku asi 8 až 10 metrov so šírkou koruny 5 až 10 metrov. Je to skorý kvitnúci kultivar, ktorý v apríli ukazuje svoje nápadné ružové kvety v hustých strapcoch. Prunus serrulata ‚Kanzan‘ má tmavozelený, bronzovo sa vynárajúci list, kým na jeseň nezmení farbu na žltú/oranžovú/červenú. Listy sú po okraji pílkovité.

Prunus serrulata ‚Kanzan‘ patrí do čeľade Rosaceae alebo Roseovcov. Prunus ‚Kanzan‘ sa nazýva aj japonská okrasná čerešňa. Prunus serrulata „Kanzan“ má svoj pôvod v Číne, ale bol uvedený v Anglicku v roku 1913. V ponuke Záhradníctva Zelený Dom nájdte hneď tento populárny kultivar hneď v troch rôznych veľkostiach či už ako polkmeň, vysokokmeň ale aj zapestovaný ako rozložitý ker.

Stanovisko

Čerešňa pílkovitá ‚Kanzan‘ je väčšia a širšia okrasná čerešňa, takže sa dobre hodí aj do väčšej záhrady. Strom preferuje slnečné alebo polotienisté miesto. Pomerne dobre odoláva vetru a je odolný voči mrazu. Je to kvitnúca odroda s plnými strapcami kvetov v žiarivo ružovom efektnom kvete. Vďaka tomu sa perfektne hodí do vonných záhrad a biodiverzných záhrad, pretože je veľmi príťažlivý pre motýle a včely. Okrem toho strom dobre rastie na takmer akomkoľvek type pôdy, ílu, piesku a hlinitej pôde, ale nie vo vlhkej pôde.

Využitie

Strom často vidíte v parkoch, veľkých i malých záhradách, strešných záhradách, parkoch a veľkých kontajneroch na stromy. Okrasná čerešňa nepotrebuje veľký rez, iba ak chcete strom udržať v tvarovej forme. Prerezávanie je možné od mája do septembra. Strom potrebuje prvé dve vegetačné obdobia dostatok vody, každý týždeň jednu väčšiu zálievku.