28.03. Ruže

Jednoduchý návod ako sa na jar postarať o ruže

4 KROKY, KTORÉ VAŠE RUŽE PRIVEDÚ NA JAR K ŽIVOTU

Presný spôsob, ako na jar preniesť ružové kríky zo zimného spánku a pripraviť ich na vegetačné obdobie, sa bude do istej miery líšiť v závislosti od regiónu a druhu ruží, ktoré pestujete. Pre záhradkárov v oblastiach s minimom mrazov môže byť odzimovanie jednoduchou záležitosťou mierneho prerezávania a dodatočného hnojenia, ktoré ich privedie k energickejšiemu rastu. Pre záhradkárov vo veľmi chladných oblastiach však možno budete vykopávať ruže, ktoré boli na zimu silno zamulčované, prípadne poprikrývané textíliou alebo čečinou.

Napriek tomu existujú štyri úlohy, ktoré väčšina záhradníkov urobí v tej či onej forme, aby vzkriesili ruže
a pripravili ich na letné kvitnutie. Ruže majú povesť náročných na pestovanie, ale realita je taká, že väčšina
z nich bude rásť a kvitnúť, aj keď ich záhradník zanedbáva. Správne kroky na začiatku sezóny však môžu zabezpečiť, že počas vegetačného obdobia budete mať menej problémov tak vy ako aj ruža.

1) Odstránenie zimnej ochrany

Vo väčšine oblastí pestovania v chladnom počasí budú ruže nejakým spôsobom chránené pred zimným chladom a skorá jar je zvyčajne čas na odstránenie akejkoľvek ochrany zimných ruží, ktorú ste použili minulú jeseň. Toto by ste mali urobiť, keď ste si istí, že počasie už nebude vytvárať cykly zmrazovania a rozmrazovania, ktoré zabijú rast jemných ruží. Nie je to samotné chladné počasie, ktoré ruže zabíja, ale skôr opakované cykly zmrazovania
a rozmrazovania, ktoré vážne poškodzujú rastlinné tkanivá.

V skutočnosti pri zakrývaní ruží nejde o ich ochranu pred mrazom, ale skôr o to, aby sa ruže udržiavali
v zmrazenom stave, kým už nebude hroziť nebezpečenstvo, že sa počasie bude meniť od mrazu po rozmrazovanie. Neodhaľujte ruže, kým si nebudete istí, že teplé dni už nebudú prerušovať mrazivé noci.

V niektorých chladnejších pestovateľských zónach záhradníci bežne zakrývajú celý ružový ker klietkou alebo vrecúškami so sušenými listami alebo slamou. V čase, keď jarné tulipány a narcisy začali kvitnúť, odstráňte klietky a krycí materiál. Zhrabte pôdu alebo mulč, ktorý bol použitý na ochranu vrúbľového zväzku, a odstráňte všetky nečistoty alebo listy, ktoré boli použité na izoláciu zeme. Odhalenie spojenia štepu vám umožní všimnúť si akýkoľvek výrastok, ktorý klíči zospodu.

Stonky, ktoré rastú pod týmto bodom, pochádzajú z divého podpníka a neprinesú tie cenené kvety, po ktorých túžite.

2) Ostrihajte ruže

Možno ste ruže orezali späť v rámci procesu zazimovania, ale ak ste tento krok na jeseň vynechali, skorá jar je ideálny čas na prehliadku kríkov a potrebné prerezávanie. Aj keď ste na jeseň vykonali nejaké prerezávanie, je pravdepodobné, že špičky palíc trochu odumreli, čo si vyžaduje ďalšie prerezávanie. Prerezávanie pred otvorením listových pukov spôsobí, že ružový krík vloží svoju plnú energiu do nového rastu.

Pomocou ostrých nožníc zrežte každý prút na krátke segmenty, kým neodstránite všetko mŕtve drevo a nedosiahnete zelené rastúce drevo. To, koľko starého výrastku odstránite, bude závisieť od krutosti zimy, ale aj keď skrátite takmer na úroveň koreňového štepu, vaša ruža sa pravdepodobne zotaví.

Kedy strihať ruže na jar

Ruže pestované v oblastiach s mrazivými zimnými teplotami by sa mali strihať až v apríli, inak by ružové prúty mohli v zime utrpieť väčšie škody. Akonáhle začnú na kríku napučiavať púčiky listov (zvyčajne v čase, keď začne kvitnúť zlatý dážď, je bezpečné ruže ostrihať. Najskôr však z rastliny odstráňte všetky listy ak ešte nejaké na nej po zime ostali. Tento krok tiež odstráni všetkých škodcov alebo choroby, ktoré sa mohli skrývať cez zimu
v listoch. Ako sme už hovorili, rezať začnite mŕtve drevo – hnedá je mŕtva, zelená je živá. Odrežte všetko mŕtve drevo späť na základňu. Otvorte stred rastliny a to tak, že odstránite krížiace sa konáre, ktoré sa môžu o seba trieť spôsobiť poškodenie a podnietiť choroby. Cieľom je mať nahor siahajúce konáre s otvorenou štruktúrou
v tvare vázy.Odstráňte akýkoľvek tenký, slabý výrastok. Niektorý pestovatelia sa držia pravidla „odstrániť čokoľvek tenšie ako ceruzka“. Ostrihajte zvyšné konáre a to odrezaním (odstrihnutím). Bežne sa to robí skrátením výhonkov na 45 až 60 cm. Radikálnejšie striháme len čerstvo zasadené ruže alebo ak rastlinu zmladzujeme. Pri ťahavých ružiach nechávame hlavné výhony (ťahajúce sa napr. po pergole, stene, altánku) dlhé (ak nie sú poškodené mrazom alebo chorobami) a len upravujeme ružu do požadovaného tvaru a prerieďujeme husté porasty. Ruže striháme vždy 5 mm nad očkom (pukom) smerujúcim von od centra ruže. Rez by mal byť šikmý – zvažujúci sa v 45° uhle od púčika.

3) Ruže pohnojíme

Rovnako ako u väčšiny rastlín, aj ruže majú radi jarné prihnojenie keď začnú aktívne rásť. Prvé hnojenie im môžete dopriať v čase rezu. Na trhu je viacero kvalitných hnojív na ruže, ktoré môžete použiť, ale postačí vám aj všeobecné univerzálne hnojivo. Hnojivá s postupným uvoľňovaním sa budú musieť aplikovať menej často ako hnojivá rozpustné vo vode.

4) Postrek proti chorobám alebo rezistentné ruže

Bohužiaľ, ruže majú sklon k hubovým chorobám a pokiaľm sa chcete vyhnúť preventívnemu chemickému ošetreniu, vyberte si rezistentné ruže, prípadne také, ktoré majú nemecký certifikát ADR. Hodnotenie ADR je často považované za najťažšiu skúšku výkonnosti v oblasti chorôb a záhrady na celom svete, pričom hodnotenie výkonnosti nemeckými odborníkmi sa vykonáva počas trojročného obdobia. Certifikát ADR – to sú rezistentné ruže, ktoré svojimi certfikovanými vlastnosťami výborne odolávajú chorobám, škodcom a nepraznivému počasiu, zime a sú nezameniteľné svojou krásou.

Kedy strihať ruže na jar

Tieto snahy o starostlivosť o jarné ruže by mali dať vašim ružiam dobrý a zdravý začiatok sezóny. Okrem prerezávania, hnojenia a postreku sa uistite, že vaše ruže dostávajú veľa vody a pravidelne ich sledujte, či sa
u nich nevyskytujú problémy. Starostlivosť, ktorú im venujete na jar, sa vám odmení počas celého vegetačného obdobia. Tie najkrajšie ruže od nemeckej pestovateľskej rodiny KORDES nájdete aj v našej ponuke TU.