Dopestujte si chutné maliny. poradíme vám ako na to.

Maliny (Rubus idaeus) sú obľúbeným ovocím s charakteristickou chuťou, ktorá sa neodmysliteľne spája s letom. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako prispieť k bohatej úrode a čím sa riadiť pri výbere z bohatej ponuky odrôd.

NENÁROČNÉ PESTOVANIE, ZARUČENÁ ÚRODA

Malina patrí medzi polokríky, vytvára zdrevnatené výhony, ktoré sú živé iba dva roky. Z hľadiska pestovania ide o výnimočne nenáročné a vitálne ovocie, ktoré prináša spoľahlivé výsledky. Už v druhom roku po výsadbe sa dočkáme chutných plodov. 

Výhony maliny sa vyznačujú dvojročným životným cyklom. V prvom roku výhon vyrastie, pričom dorastá do výšky cca 1,5 m. V druhom roku sa rozkonáruje, vytvorí krátke konáriky, na ktorých sa tvoria plody. Po odrodení výhon odumiera. Na jednej rastline teda nájdeme vždy iba tohtoročné a minuloročné drevo.

MALINY MILUJÚ SLNKO

Aj keď malina patrí medzi nenáročné ovocné druhy, správnou starostlivosťou a zabezpečením optimálnych pestovateľských podmienok dosiahneme vyššiu úrodu, ale aj lepšiu kvalitu plodov. Zdravé rastliny s dobrou starostlivosťou môžeme pestovať na jednom stanovisku aj desať rokov.

Pri pestovaní malín volíme priepustnú, humóznu pôdu s dostatkom živín, ktorá je mierne vlhká. Trvalému zamokreniu sa vyhýbame. V prípade, že má malina dostatok vlahy a živín, nie sú problémom ani piesčité pôdy. Ideálna je slabo kyslá pôdna reakcia. 

Aby sme sa každoročne tešili bohatej úrode, je nevyhnutné malinu zasadiť na slnečné stanovisko, ak je to možné, vyhýbame sa zatieneným miestam, ale aj miernemu tieňu. Dozreté plody sú náchylné na opadávanie, čomu silné vetry ešte prispievajú. Volíme teda stanovisko, ktoré je pred vetrom chránené. Na pestovanie je mimoriadne vhodná severo-južná orientácia.

DOSTATOK VLAHY JE KĽÚČOM KU KVALITNEJ ÚRODE

Malina sa vyznačuje plytkou koreňovou sústavou, takže nie je vhodné pôdu v jej okolí obrábať do hĺbky, vyhýbame sa tiež spevneným pôdam či trvalému zatrávneniu pôdy. Dostatok vlahy je nevyhnutný najmä v období kvitnutia, tak isto aj v čase dozrievania úrody. Aby sme zabránili nadbytočnému vyparovaniu vlahy z pôdy, odporúča sa pôdu v okolí malín nastielať vrstvou mulču. 

ZBER A VYUŽITIE PLODOV

V čase dozrievania malín, teda zhruba od konca júna do polovice júla, v závislosti od odrody, oberáme plody pravidelne, niekoľkokrát do týždňa. Pri vysokých teplotách dozrievajú pomerne rýchlo, pričom po dozretí sú veľmi citlivé a náchylné na opad. V horúcich dňoch sa odporúča oberať maliny hneď ráno, naopak, vyhnúť by sme sa mali zberu za dažďa. 

Plody môžeme konzumovať priamo, no vhodné sú aj na výrobu sirupov, džemov, použiť ich môžeme aj do pečenia. Po zbere je potrebné maliny čo najrýchlejšie spracovať, alebo skonzumovať. Maliny môžeme tiež zamraziť. Aby sme predišli znehodnoteniu plodov, rozložíme ich najprv jednotlivo na plech, necháme zamraziť, a následne uskladníme v mrazničke vo vhodnom obale.

DVA SPÔSOBY PESTOVANIA

Ešte pred tým, ako sa rozhodneme malinu vysadiť, je potrebné si premyslieť, akým spôsobom ju chceme pestovať. Vo všeobecnosti poznáme dva spôsoby pestovania, s opornou konštrukciou, alebo bez nej. Výhodami pestovania na drôtenke sú najmä dobré vyzrievanie nižšie nasadených plodov jednoduchší zber. Pri pestovaní na vedení tiež predídeme vylomeniu bohato zarodených výhonov.

Pred výsadbou mladej rastliny je potrebné pripraviť pôdu. Skypríme ju do hĺbky, a následne ju môžeme obohatiť o dobre vyzretý kompost. K výsadbe pristupujeme skoro na jar, alebo na jeseň, v prípade kontajnerovaných sadeníc je možná výsadba po celý rok, s výnimkou mesiacov zo zamrznutou pôdou.

Silné púčiky nachádzajúce sa na báze rastliny umiestnime cca 5 cm pod úroveň pôdy. Výhony skrátime na 40 až 50 cm.

REZ MALÍN

Pri jedenkrát rodiacich odrodách odstránime po zbere odrodené výhony až na úroveň pôdy. Koncom februára skrátime minuloročné výhony na úroveň prvého silného púčiku, na výšku cca 120 cm. 

V prípade remontantných odrôd odstraňujeme odrodené vrcholky výhonov, ktoré nám ešte v minulom roku priniesli úrodu. Všetky slabé, poškodené alebo odumreté výhony odstraňujeme až na úroveň pôdy.

VYBERTE SI SPRÁVNU ODRODU

Medzi najčastejšie choroby malín patrí skupina vírusových chorôb, medzi ktoré patrí napríklad mozaika škvrnitá. Pre pestovateľa takéto choroby predstavujú nezvratné škody, vzhľadom na to, že neexistuje spôsob, ako s nimi bojovať. Spoľahlivým spôsobom, ako takýmto škodám predísť, je správny výber odrôd. Pri výbere mladých rastlín je dobré siahnuť po odrodách, ktoré sú na virózy tolerantné. 

Okrem odolnosti voči chorobám hodnotíme pri výbere odrody aj to, či ide o malinu jedenkrát rodiacu, alebo remontantnú, teda takú, ktorá zarodí dva razy počas sezóny. 

´Tulameen´

Odroda dorastajúca do výšky 2 m. Plody tejto odrody sú veľké, červené a aromatické. Konzumovať ich môžeme priamo, no sú vhodné aj na ďalšie spracovanie. Ide o stredne skorú odrodu, ktorá dozrieva od júla. Vyžaduje slnečné stanoviská s výživnou pôdou. 

´Willamette´

Obľúbená skorá odroda, ktorej plody zberáme od polovice júna do konca júla. Sú aromatické, tmavočervené, guľovitého tvaru. Odroda sa vyznačuje vitálnym rastom a vysokou odolnosťou voči mrazu. Voči chorobám je dobre odolná. 

´Autumn Belle´

Remontantá odroda so sladkými, osviežujúcimi plodmi strednej veľkosti. Vyznačuje sa kompaktným rastom a beztŕňovými výhonmi, ktoré dorastajú do výšky cca 150 cm