Čo s trávnikom na jeseň?

Kosenie

Na jeseň koste menej často a so spomalením rastu trávy zvyšujte výšku kosenia. Pomôže to trávniku vydržať posledné teplé, suché počasie a tiež bude odolný voči šliapaniu, keď príde mokré počasie.

Hnojenie

Trávnik na zimu môžete otužovať nanesením jesenného hnojiva, ktoré obsahuje veľa draslíka. Vykonajte to po vertikutácii a prevzdušnení, ale pred nanesením vrchného pieskového zásypu. Nedávajte letné hnojivá s vysokým obsahom dusíka, pretože to bude mať za následok iba slabý, malý prírastok, ktorý bude v jesennom počasí náchylný na choroby.

Úprava pôdy

Hlinené a pieskové zásypy sa zvyčajne nanášajú v množstve 2 kg na meter štvorcový, pričom sa do trávnika zapracujú tuhou metlou alebo zadnou stranou záhradných hrabiel. Ak pižívate zančkový výrobok, dôsledne dodržiavajte aplikačné pokyny.

Nový trávnik

Toto je ideálne obdobie v roku na položenie nového trávnatého koberca alebo založenie nového trávnika výsevom.

Riešenie problémov

Opravte letné škody opravou nerovnomerného trávnika vložením časti trávnatého koberca, trávnikovou náplasťou alebo osivom. Akékoľvek hnedé škvrny spôsobené suchom sa rýchlo samy zazelenajú, keď príde dážď a teploty klesnú – spravidla ku koncu mesiaca. Dobrá jesenná starostlivosť o trávnik prispeje k vyriešeniu škvŕn spôsobených problémami, ako sú huby, mach a burina. Tieto problémy sa zvyčajne vyvíjajú na trávnikoch, ktoré sú už oslabené zlými podmienkami – napríklad podmáčaním alebo suchom.