6 tipov na chutné a odolné odrody stĺpovitých jabloní

Stĺpovité jablone sú v posledných rokoch stále viac a viac populárnejšie. Sú nenáročné na priestor a umožňujú pestovanie aj v tých najmenších záhradách alebo na balkónoch či terasách, kde ich pestujeme v kvetináči. Štíhle koruny tak ponúkajú možnosť dopestovať si vlastné jablko skoro každému. My vám teraz predstavím niekoľko zaujímavých a chutných stĺpovitých odrôd.

Jabloň stĺpovitá ‘ANDA’, jesenná

Jabloň Anda je jesenná stĺpovitá jabloň. Hodí sa skvele do malých záhradiek. Je odolná voči chrastavitosti aj múčnatke. Plody sú stredne veľké, guľovito kužeľovité. Šupka je žiarivo červená. Dužina je krémovo biela. Chuť je príjemne sladkokyslá, jadrovej chuti. Plody zberáme od začiatku septembra.

Jabloň stĺpovitá ‘CIEPA’, letná

Jabloň stĺpovitá Ciepa je letná odroda jablone pochádzajúce z Lotyšska. Plodnosť nastupuje pomerne skoro, odroda je dobre odolná voči chorobám a mrazom. Plody majú priemernú veľkosť. Šupka je zelenožltá s červenými pruhmi, ktoré sú tenké. Dužina je biela, mäkká, šťavnatá a má osviežujúcu chuť. Je ľahko sladká a má ľahko vínovú chuť. Plody zbierame v polovici augusta.

Jabloň stĺpovitá ‘VASIUGAN’, neskoro jesenná

Jabloň VASIUGAN je ruská odroda neskorého leta, ktorú vyšľachtil V. Kichina. Plody sú jasne červené, veľké, príjemnej chuti, dozrievajú koncom augusta. Strom strednej výšky, rozkonárený, veľmi odolný proti mrazu, stredne odolný voči chorobám.

Jabloň stĺpovitá ‚KICHINA’S SUMMER ‘, letná

Letná stĺpovitá jabloň KICHINA’S SUMMER so stredne veľkými plodmi zelenej farby a výrazným ružovo-červeným líčkom. Dužina je aromatická, lahodná, s náznakom koreneného vína. Dozrieva v druhej polovici augusta. Odolná. Ideálny jabloň do malých záhrad alebo pre pestovanie v kvetináči. Veľmi obľúbená odroda.

Jabloň stĺpovitá ‘GATIS’, zimná

Plody jablone Gatis sú atraktívne, stredne veľké, široko kónického tvaru. Šupka je jednotná, tmavo červená. Dužina je pevná, zelenkavá, stredne šťavnatá. Chuť je polokyselá, veľmi dobrá. Gatis je zimná odroda jablone pochádzajúci z Lotyšska. Do plodnosti vstupuje Gatis skoro, výnosy má vysoké. Odroda je vysoko mrazuvzdorná. A je odolná voči chrastavitosti, múčnatke i hnilobe. Plody stĺpovitej jablone dozrievajú koncom septembra, skladovať ich môžeme do februára.

Jabloň stĺpovitá ‘MALIUCHA’, skoro jesenná

MALIUCHA je ruská skorá jesenná odroda vyšľachtená V. Kichinom. Plody stredne veľké, žlté, sladké s jemným korenistým návinom, veľmi chutné, aromatické. Strom rastie veľmi pomaly, začína skoro rodiť, je mimoriadne odolný voči chladu (až do -42 ° С) a chorobám.